Jakie są zmiany w ustawie o grach hazardowych w 2021?

W Polsce oficjalnie obowiązuje ustawa hazardowa z 2009 roku. W kwietniu 2017 roku wprowadzono nowelizację tej ustawy, która radykalnie zmieniła możliwość wszystkich miłośników gry w kasynie online i bukmacherach. W chwili obecnej zgodnie z polskim prawem gracz może grać tylko w Total Casino lub jednym z kilkunastu legalnych bukmacherów internetowych. Liczba legalnych operatorów powoli rośnie, ale istnieje monopol na grę w kasynie.

Zazwyczaj regulacja rynku powoduje pozytywne zmiany – więcej środków trafia do budżetu państwa, ale rząd w Polsce przygotowuje kolejną poprawkę. Tym razem zmiany dotyczyć będą naziemnych arkad, organizacji turniejów pokerowych bonusy bukmacherskie oraz tzw. rejestru zakazanych domen. 

W grudniu ubiegłego 2020 roku wszedł do Sejmu nowy projekt ustawy, w którym proponowane są zmiany w Kodeksie Celnym, a także przepisy wpływające na kształt ustawy hazardowej. 

Zmiany w ustawie o grach hazardowych

  • Pierwsza zmiana dotyczy art. 6a ustawy o grach hazardowych.

Zgodnie ze znowelizowanym przepisem, podmiot organizujący turniej pokera na podstawie licencji kasyna jest obowiązany przekazać właściwemu organowi drukowane lub elektroniczne informacje o zwycięzcach turnieju, w tym ich imiona, pseudonimy, opłaty,  rozmiar wygranych bonusy bukmacherskie bez depozytu oraz podatki od zwycięzców turniejów.

Niniejsza poprawka będzie miała na celu zwiększenie liczby przypadków gier hazardowych za pośrednictwem systemów elektronicznych, które mogą wyjaśniać informacje przekazywane osobom fizycznym i udostępniać je jako dowód, na który organy mogą podejmować działania.

  • Następnie pojawiła się propozycja nowelizacji art. 15 oraz ust. 1a i 2 ustawy o grach hazardowych.

Zmiany w art. 15 ustawy o grach losowych mają na celu usunięcie przeszkód w tworzeniu legalnych automatów do gier. Zgodnie z obowiązującymi przepisami nie ma możliwości zainstalowania zatwierdzonego salonu gier w miejscu, w którym rozgrywane są gry na automatach zakłady bukmacherskie bonusy. Nowelizacja będzie miała na celu zwiększenie liczby terminali slotowych w dostępie do atrakcyjnych lokalizacji, pozwalających firmom na wykonywanie monopolu państwowego.

  • Kolejną korektą jest art. 15b. 

Zmiana obowiązującej ustawy polega na wprowadzeniu ograniczenia ustawienia sygnału audiowizualnego w automatach do gier.

Po tej nowelizacji dochodzimy do jednej z ważniejszych proponowanych zmian, a dotyczy to 

  • art. 15 ust. F4, 6 i 9 ustawy

Celem jest zmiana warunków rejestracji dla wszystkich domen, które są używane do nielegalnego hazardu i przyspieszenie procesu rejestracji. Nazwy domen są następnie potrzebne do rejestracji w celu zatwierdzenia. Nie tylko nazwy domen internetowych używanych do organizowania gier hazardowych zostaną wpisane do rejestru, ale także nazwy domen, które są wykorzystywane do reklamy lub promocji sprzedaży najlepsze bonusy bukmacherskie. 

Hazard internetowy jest nielegalnie dostępny dla graczy znajdujących się na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej. W związku z tym rejestr będzie zawierał również strony internetowe służące do promocji i reklamy kasyn online i gier losowych, które nie podlegają polskiemu prawu.

Między Polską a grami trwa od dawna romans. W sektorze konsolowym Polska kwitnie dzięki ponad 30 różnym twórcom gier. Koniec gry w kasynie online wzmocni firmy produkujące oprogramowanie, które płacą podatki rządowi. Czas wkrótce pokaże, czy gracze z Polski nadal mogą ubiegać się o bezpłatne nagrody bonusowe i darmowe spiny za rejestrację, gdy dołączają do nowych kasyn online, aby grać w swoje ulubione gry.

Na rynku jest jeszcze wiele polskich kasyn online i bukmacherów. Działają w zakresie usług hazardowych online na podstawie prawa Unii Europejskiej. Zmiana ustawy hazardowej z pewnością ma na celu zwiększenie dochodów budżetu państwa, ale zgodność tej polityki z prawem Unii Europejskiej budzi wątpliwości.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

CAPTCHA ImageChange Image